Za većinu žena, prirodnа menopauza se obično javlja između 40. i 60. godine života. Nalazi sveobuhvatne analize 46 kliničkih studija u 24 zemlje su pokazale da je srednja starost u prirodnoj menopauzi bila 48,8 godina.
Starost žene u prirodnoj menopauzi nije samo marker reproduktivnog starenja, već i pokazatelj zdravlja i zdravstvenih rizika. Na primer, pokazalo se da je raniji ulazak u menopauzu povezan sa povećanim rizikom od kardiovaskularnih bolesti, moždanog udara, ateroskleroze i osteoporoze, i smanjenog rizika od raka dojke i raka jajnika.
Sama reč menopauza označava poslednju menstruaciju u životu jedne žene. Da bi se tvrdilo da je neka menstruacija poslednja, trebalo bi da se sačeka period od godinu dana. Međutim, termin menopauza (poslenja menstruacija) se koristi da se opiše čitav period u životu jedne žene (od poslednje menstruacije do kraja života).
Na tabeli 1. su prikazane faze pre, u toku i posle menopauze u životu žene.
1 | Premenopauza
|
---|---|
2 | Perimenopauza
|
3 | Menopauza
|
4 | Postmenopauza
|
Tabela 1. Faze u živoru žene pre, u toku i posle menopauze
Do simptoma menopauze dolazi zbog smanjenog lučenja estrogena u ovarijumima. Prvi simptomi su obično valunzi, koji se češće javljaju uveče (probude ženu iz sna), krenu kao jaki osećaj toplote i završe se profuznim znojenjem. Pored toga, tu su promene raspoloženja, depresija se često javlja, nesanica, gubitak koncentracije.
Ovi simptomi mogu biti slični simptomima drugih zdravstvenih problema, poput bolesti štitne žlezde ili depresije. Konsultacija sa lekarom može pomoći u preciznoj dijagnozi.
Klimaks je termin koji se često koristi kao sinonim za menopauzu, ali tehnički se odnosi na period koji obuhvata perimenopauzu, menopauzu i postmenopauzu. Može trajati nekoliko godina.
Valunge mogu biti izazvane i drugim stanjima kao što su:
Prevremena menopauza nastupa pre 40. godine života i može biti uzrokovana genetskim faktorima, autoimunim bolestima, hirurškim uklanjanjem jajnika ili hemoterapijom.
U perimenopauzi su neredovne menstruacije česte, ali nakon zvanične menopauze (12 meseci bez menstruacije), povratak menstruacije je neuobičajen i treba ga ispitati lekar.
Tokom perimenopauze, iako su plodnost i šanse za trudnoću smanjene, trudnoća je još uvek moguća dokle god žena ima menstruaciju.
Vaginalna atrofija je prvenstveno uzrokovana nedostatkom estrogena. Deluje na vaginu, vulvu, uretru i bešiku preko estrogenskih receptora. Epitel vagine postaje suv i atrofičan i gubi elastičnost što može izazivaju upalu, svrab, peckanje, suvoću, krvarenje, mrlje, disuriju, dispareuniju, urinarnu inkontinencija i rekurentnu urinarnu infekciju. Koža vulve može postati tanja; usne se izravnavaju i smanjuju; a klitorisu, materici i jajnicima se smanjuje veličina. Zahvaćeni su bešika, uretra, muskulatura karličnog dna i endopelvična fascija hipoestrogenim stanjem jer sadrže estrogenske receptore.
Moguće posledice uznapredovale atrofije urinarnog trakta uključuju nelagodnost u uretri, učestalo mokrenje, hematurija i disurija.
Rekurentne urinarne infekcije su češće. Anatomske i histološke promene se javljaju u ženskim genitalnim tkivima, uključujući smanjenje sadržaja kolagena i hijaluronske kiseline i nivoa elastina, stanjivanje epitela, promene u funkciji ćelija glatkih mišića, povećanje gustine vezivnog tkiva, a manji broj krvnih sudova. Ove promene smanjuju elastičnost vagine, povećavaju pH vagine, dovode do promena u vaginalnoj flori, smanjuju podmazivanje i povećavaju osetljivost na fizičku iritaciju i traumu.
Nedostatak svesti o povezanosti između rekurentnih urogenitalnih infekcija i genitourinarnog simptoma može dovesti do višestruke nepotrebne primene antibiotske terapije, antibiotske profilakse, i rezistencije na antimikrobne lekove. Otuda postoji važnost nove terminologije koja je usvojena da se odnosi na genitourinarni sindrom u menopauzi.
Sumirano, efekti suvog i atrofičnog epitela vagine su:
Genitalni simptomi | “Seksualni” simptomi | Urinarni simptomi |
---|---|---|
|
|
|
Tabela 2 Simptomi genitourinarnog sindroma
Redovni pregledi pomažu u ranoj detekciji ginekoloških problema, praćenju hormonskih promena, prevenciji i lečenju osteoporoze, kao i proceni rizika od kardiovaskularnih bolesti.
Ublažavanje simptoma menopauze moguće je na više načina. Pre svega, moguće je, uz konsultacije sa lekarom, primeniti sistemsku hormonsku terapiju. Primena ovih lekova mora biti pod posebnim nadzorom lekara, s obzirom na mnogobrojne kontraindikacije i neželjene efekte
Preporuka za sve žene je da se promeni način ishrane, uz redovnu fizičku aktivnost i prestanak konzumacije alkohola, gaziranih pica i prestanak pušenja.
Nehormonska vaginalna terapija je indikovana za ublažavanje simptoma i atrofičnih anatomskih promena vaginalne atrofije.
Prva linija terapije žena sa vaginalnom atrofijom su lubrikansi i sredstva koja ublažavaju vaginalnu suvoću (engl. moisturizing agents). Oni poboljšavaju komfor u toku seksualnog odnosa i održavaju vaginalnu sekreciju. Ovi preparati su indikovani kod žena sa blagim simptomima.
Prvi preparat među njima je Eva Intima Moist gel, vulvovaginalni gel, koji sadrži hidrosolubilne polimere koji hidriraju sluzokožu. Eva Intima Moist gel je pogodan i kao lubrikant, za rešavanje simptoma vaginalne suvoće, bolnih odnosa, peckanja i svraba kao posledice vaginalne suvoće. Eva Intima Moist gel sadrži i ekstrakt kamilice i aloje koji deluju umirujuće i hidriraju. U pakovanju se nalazi tuba i vaginalni aplikator, pa je moguća primena spolja, prstima na vulvu, i unutra, u vaginu, aplikatorom. Može se koristiti neograničen broj puta.
Mukoadhezivne formulacije i formulacije sa kontrolisanim oslobađanjem koje sadrže vodene rastvore hidrosolubilnih polimera velike molekulske mase pogodne su za primenu na mukozne membrane, kao sredstva za održavanje vlažnosti. Takav preparat je Eva IntimaMoist long acting.
Ovaj preparat, pored sastojaka iz Eva Intima Moist gela, sadrži i bioadhezivne polimere koji omogućavaju da efekat hidratacije bude mnogo duži, pa je preporučena primena jednom u četiri dana. Eva Intima Moist long acting se preporučuje kod intenzivne vaginalne atrofije.
Eva Intima Moist long acting sadrži dodatno i hijaluronsku kiselinu. Utvrđeno je da je hijaluronska kiselina efikasna u poboljšanju vulvovaginalnih simptoma (dispareunija, svrab, pečenje, suvoća) i smanjenju krvarenja, atrofije i pH vagine. Takođe, rezultati su pokazali da je hijaluronska kiselina efikasna za lokalnu primenu kod žena koje pate od vulvovaginalne atrofije, a koje imaju kontraindikacije za supstitucionu terapiju estrogenom.
Za olakšavanje svih genitourinarnih simptoma u menopauzi, preporučuje se jedinstven preparat, Eva Intima Meno-control vaginalni krem. Radi se o preparatu sa jedinstvenim sastavom. Eva Intima Meno-control vaginalni krem sa hijaluronskom kiselinom, kolagenom, fitoestrogenom, vitaminima, može se koristiti bezbedno i efikasno u tretmanu blage i umenerene vulvovaginalne atrofije kod žena u menopauzi, posebno kada estrogena terapija ne može da se primeni bezbedno. Preporuka za korišćenje je jednom, uveče, u toku sedam dana, a zatim dve do tri primene u toku deset nedelja.
Genitourinarni sindrom se javlja kod žena u menopauzi, kao posledica niza promena koje se dešavaju usled smanjenog lučenja estrogena. Ove promene narušavaju kvalitet života žena. Mogući su različiti pristupi terapiji genitourinarnog sindroma.
Sistemska terapija nosi sa sobom mnogobrojne rizike usled učestalih neželjenih efekata.
Stoga je lokalna, nehormonska terapija, terapija izbora u ublažavanju ovih simptoma.
U ovome se pre svega izdvajaju vaginalni kremovi i gelovi iz kolekcije Eva Intima, koji u svom sastavu sadrže hijaluronsku kiselinu, bioadhezivne polimere, fitoestrogene soje i kolagen. Ti preparati se mogu koristiti na sledeći način:
Kroz nekoliko kliničkih studija je dokazana efikasnost i bezbedna primena ovih preparata u ublažavanju simptoma genitourinarnog sintroma, a to su: vaginalna suvoća, peckanje, iritacija, bolni odnosi, disurija, inkontinencije irekurentne urinarne infekcije.
Prof dr Svetlana Ibrić
Univerzitet u Beogradu – Farmaceutski fakultet